Wypadanie włosów. Przedstawiamy podstawowe informacje na ten temat

Wypadanie włosów często charakteryzuje się zmianą ich struktury i utratą blasku, nadmierną szorstkością i przesuszeniem. Jakie choroby wpływają na wypadanie włosów? W jaki sposób możemy zapobiegać ich utracie? Wyjaśniamy w naszym artykule!

Jest wiele przyczyn wypadania włosów. W przypadku mężczyzn jest to głównie łysienie androgenowe, natomiast u kobiet – androgenowe i telogenowe. Na wypadanie włosów wpływają takie czynniki jak stres i promienie UV. Wypadanie włosów może też być skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

Wypadanie włosów – objawy, przyczyny i leczenie

Wypadanie włosów, zwane też łysieniem, może wystąpić na każdej części ciała. Najczęściej jednak dotyka skóry głowy. Utrata włosów może być tymczasowa lub stała. Może być skutkiem dziedziczności, przyjmowania niektórych leków lub choroby podstawowej. Jednak w większości przypadków utrata włosów jest spowodowana połączeniem tych czynników. 

Utrata włosów może mieć katastrofalne skutki zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Może powodować niską samoocenę, niepokój, a nawet depresję. Jeśli doświadczasz utraty włosów, koniecznie zgłoś się do lekarza, aby ustalić przyczynę i znaleźć najlepszą dla siebie metodę leczenia.

Jeśli chcesz, by twoje włosy stały się mocniejsze, powinieneś koniecznie wzbogacić codzienną dietę o produkty, które zawierają duże ilości żelaza, cynku, miedzi oraz witamin z grupy B, jak również witaminy A, C i E.

Co powoduje wypadanie włosów?

Wypadanie włosów to powszechny problem, który może być spowodowany wieloma czynnikami. Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów jest genetyka. Jeśli wypadanie włosów występuje w twojej rodzinie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że doświadczysz go osobiście. 

Przeczytaj również:  Naturalne sposoby na bielsze zęby

Inne częste przyczyny wypadania włosów to zmiany hormonalne, schorzenia i leki. Zmiany hormonalne mogą wystąpić podczas menopauzy, ciąży lub problemów z tarczycą. Choroby, które mogą powodować wypadanie włosów to łysienie plackowate (choroba autoimmunologiczna, która atakuje mieszki włosowe), infekcje skóry głowy i grzybica. 

Leki, które mogą powodować wypadanie włosów, to m.in. leki rozrzedzające krew, tabletki antykoncepcyjne i leki stosowane w chemioterapii. W większości przypadków wypadanie włosów nie jest trwałe i w końcu samoistnie ustąpi. 

Czy anoreksja i nerwica lękowa mogą wpływać na wypadanie włosów?

Czy anoreksja może wpływać na wypadanie włosów? Tak, niedobór składników odżywczych, niskie spożycie kalorii i inne schorzenia związane z anoreksją mogą bardzo negatywnie wpływać na kondycję włosów. W większości przypadków utrata włosów jest odwracalna i ustąpi, gdy osoba cierpiąca na anoreksję wyleczy się z tego zaburzenia. Jednak w niektórych przypadkach utrata włosów może być trwała. 

Inną, bardzo negatywnie wpływającą na codzienne funkcjonowanie dolegliwością, jest nerwica lękowa. To powszechne zaburzenie psychiczne, które ma znaczący wpływ na jakość życia danej osoby. Nerwica lękowa to stan charakteryzujący się nadmiernym zamartwianiem się i lękiem. Chociaż dokładna przyczyna nerwicy lękowej również nie jest w pełni poznana, uważa się, że jest ona związana z wieloma czynnikami, w tym z genetyką i środowiskiem. 

Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na to, że wypadanie włosów i nerwica lękowa są ze sobą bezpośrednio powiązane, niektóre badania wykazały, że osoby z łysieniem częściej doświadczają lęku niż osoby bez łysienia. 

Jak można zapobiegać wypadaniu włosów?

Chociaż trudno jest zapobiec wypadaniu włosów, istnieją pewne rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko. Na przykład, zdrowa dieta zawierająca dużo białka i witamin może pomóc w utrzymaniu zdrowych włosów i zminimalizować ich wypadanie. 

Ponadto unikanie ostrych zabiegów na włosach takich jak rozjaśnianie lub nadmierna obróbka, może pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo uszkodzeń i łamania się włosów. Korzystne może być także kontrolowanie poziomu stresu, ponieważ wypadanie włosów jest często powodowane przez stres. Chociaż nie ma pewnego sposobu na zapobieganie wypadaniu włosów, podjęcie tych kroków może pomóc zminimalizować ryzyko.

Przeczytaj również:  Jak upiąć włosy do ćwiczeń? - Poradnik

Chociaż dokładna przyczyna wypadania włosów nie jest w pełni znana, uważa się, że jest ona związana z wieloma czynnikami, w tym z genetyką, hormonami i stresem. Również niektóre zaburzenia takie jak anoreksja i nerwica lękowa mogą wpływać na wypadanie włosów. W razie obaw związanych z utratą włosów należy porozmawiać z lekarzem lub wykwalifikowanym specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego.

Dodaj komentarz