Olej sezamowy i jego właściwości

Olej sezamowy i jego właściwości

Olej sezamowy to jeden z ciekawszych dodatków do diety, dzięki którym nasze menu stanie się zdrowsze i bardziej urozmaicone. Co warto wiedzieć na temat tego oleju? W jaki sposób pomoże on nam w walce o utrzymanie dobrej formy?

Jakie właściwości ma olej sezamowy?

Olej sezamowy jest bardzo dobrym źródłem witamin, minerałów oraz innych substancji, dzięki którym nasz organizm może sprawnie funkcjonować. Nie brak tu fitosteroli oraz przeciwutleniaczy, nie brak też niacyny, kwasu foliowego oraz witaminy E. Tak wielka wartość odżywcza sprawia, iż olej ten wspiera nasz organizm i korzystnie wpływa na pracę narządów. Jest on jednocześnie cenionym dodatkiem w diecie tych osób, którym dokuczają problemy związane ze złym cholesterolem. Sezamina, która pojawia się w sezamie, sprzyja ponadto w walce z tymi problemami, których przyczyną jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Ten olej roślinny wspiera też nasze kości oraz układ naczyniowy, dzięki czemu pomaga w profilaktyce takich chorób, jak osteoporoza czy nadciśnienie.

To jeszcze nie wszystkie powody, dla których warto docenić olej sezamowy i włączyć go do swej diety. Ten olej roślinny świetnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego, a jego wsparcie może okazać się bezcenne dla osób borykających się z częstymi zaparciami. Korzyści wynikających z sięgania po olej z sezamu jest zatem wiele, dzięki czemu każdy z nas znajdzie dobry powodów, aby zacząć korzystać z jego mocy.

Oczyszczanie organizmu – płukanie ust olejem

10-15 minut dziennie. Tuż po wstaniu, jeszcze przed umyciem zębów. Płukanie ust olejem podobno potrafi zdziałać cuda. Warto? Przekonajmy się. Czynność jest prosta. Bierzemy do ust łyżkę oleju i płuczemy jamę ustną, dokładnie tak, jak robimy to w przypadku płynu do płukania ust. Staramy się dotrzeć do wszystkich miejsc. Po kilkunastu minutach płukania olej stanie się gęsty i zmieni barwę. Wówczas go wypluwamy, płuczemy jamę ustną wodą kilka razy) i myjemy zęby pastą do zębów. Wybór oleju nie może być przypadkowy. Najlepiej by był nierafinowany, czyli taki, który pozyskiwany jest przy pomocy metod mechanicznych. I tutaj właśnie najlepiej sprawdzi się olej sezamowy lub olej słonecznikowy. Można je dostać, chociażby w sklepach z ekologiczną żywnością lub w hipermarketach.

Przeczytaj również:  Wypadanie włosów i problemy ze skórą głowy: co może pomóc? Poznaj sprawdzone sposoby!

Co daje nam taki codzienny zabieg? Stan dziąseł się poprawia, zęby wydają się bielsze. Działanie antybakteryjne sprawia, że zmniejsza się ilość kamienia nazębnego, a ryzyko próchnicy jest mniejsze. Do tego oczyszczanie organizmu z toksyn, grzybów i wirusów. Wzmocnienie układu odpornościowego? Często są to subiektywne odczucia, a skuteczności tej metody nie potwierdzają stomatolodzy i lekarze. Pamiętajmy, że płukanie ust olejem nie może zastąpić codziennych zabiegów higienicznych, jak mycie zębów, czy nitkowanie, a oczyszczanie organizmu warto rozpocząć od zdrowej diety. Coraz więcej osób chwali jednak ten codzienny zabieg, podkreślając jego dobroczynne działanie.

Dodaj komentarz