Wpływ kwaśnych deszczy na zdrowie włosów

Czy azot, kwas solny lub siarka, kojarzą się nam z czymś, co może w pozytywny sposób wpływać na zdrowie naszych włosów oraz ich wzbudzający podziw innych osób, wygląd? I tak i nie, ponieważ wymienione przeze mnie pierwiastki chemiczne, możemy znaleźć również w składzie przeróżnych kosmetyków, służących do pielęgnacji, posiadanej przez nas gęstej lub nadwątlonej przez upływ czasu, czupryny.

Kwaśne deszcze. Czym są i jakie jest ich oddziaływanie?

Kwaśne deszcze, składają się, głównie z dwutlenku węgla, związków azotu oraz związków chemicznych siarki. Uważa się, że są one bardzo szkodliwe i w sposób niszczący oraz destrukcyjny, działają na rośliny. Zdołano to udowodnić, przeprowadzając badania naukowe w tym właśnie kierunku. Woda, pochodząca z opadu atmosferycznego, jakim jest kwaśny deszcz, jest zanieczyszczona do tego stopnia gazami, wydzielającymi się wraz ze spalinami, które w postaci lotnej unoszą się nad powierzchnią Ziemi, że nawodnione kwaśnym deszczem rośliny umierają, chorują, nie kwitną oraz zahamowany jest u nich, proces rozwoju i wzrostu. Odczyn Ph, zanieczyszczonej wody opadów atmosferycznych jest mniejszy niż 5,6. W związku z tym, że kwaśne deszcze są kwaśne, czyli stanowią rodzaj związków chemicznych zwanych ogólnie, kwasami.  

Ludzkie włosy i nasz wpływ na ich zdrowie

Kwaśne deszcze, powstają w wyniku reakcji wody z zanieczyszczeniami, do jakie dochodzi, w skutek łączenia się pary wodnej z gazami zawartymi w powietrzu. Badaniem ludzkiego owłosienia lub po prostu włosów, które odnajdujemy w postaci brwi, rzęs, brody lub zarostu, występującego w innych częściach naszego ciała, zajmuje się dziedzina medycyny, nosząca nazwę, trychologia. W jej obszarze leży, diagnozowanie oraz leczenie dolegliwości, związanych z posiadaniem przez nas owłosienia, które wyrasta nam na głowie. Trychologia, bada także i pomogą nam w problemach, związanych z jakością skóry, okalającej tkankę kostną, naszej czaszki. Dziedzina ta, zajmuje się również skórą głowy, ponieważ to właśnie z jej powierzchni, wydobywają się na światło dzienne, ludzkie włosy. Włosy głowy, które zwykle traktujemy jako rodzaj służącej naszemu ciału i lepszemu wyglądowi, ozdoby, wcale nie rosną w tym właśnie miejscu, by spełniać tego rodzaju wydumane i przerastające często ich możliwości, oczekiwania. Główna funkcja włosów, polega przede wszystkim na tym, by chronić, znajdujące się wewnątrz ludzkiej czaszki organy, składające się w całości na skomplikowany w swojej budowie i do dziś dnia, nie do końca zbadany, pod kątem dostępnych mu możliwości, ludzki mózg.  

Przeczytaj również:  Samochód miejski dla kobiety – TOP 3 polecane modele

Kwaśne deszcze oraz ich wpływ na ludzkie włosy.

Działanie kwasów, jest destrukcyjne i negatywne dla naszych włosów, w momencie, gdy ich odczyn Ph, w znacznym stopniu różni się od przyjętej, jako stała dla kwaśnych deszczy, wartości 5,6. Spacerując po parku lub przechadzając się chodnikami miasta, z odkrytą głową, nie jesteśmy w stanie przewidzieć i jednoznacznie stwierdzić tego: czy nagły deszcz, który nas spotyka, jest kwaśny, jaki jest jego odczyn Ph oraz w jaki sposób, zadziała on na skórę naszej czaszki i wyrastające z niej owłosienie, zwane ludzkimi włosami. Skutki czy też konsekwencje, jeśli będą miały miejsce, nastąpią dopiero później i wcale nie muszą być one, przez nas kojarzone, z doznanym tydzień wcześniej, kwaśnym opadem atmosferycznym, którego doświadczyliśmy, w sposób bezpośredni i osobowy. Ważna jest w tym przypadku, również częstość z jaką narażeni jesteśmy, na działanie zanieczyszczonych opadów. Jeśli rzadko i jedynie sporadycznie, zdarza nam się, przemoczyć głowę i włosy, z powodu deszczu, możemy przypuszczać, że ryzyko związanych z tym konsekwencji, jest dużo mniejsze i nie doznamy żadnych przykrych dolegliwości, z przyczyny niezamierzonego kontaktu, z zakwaszoną spalinami przemysłowymi (którymi są niewidoczne gołym okiem, spaliny pochodzące np. z jeżdżących ulicami samochodów) wodą. Stosowanie na co dzień środków, które ochronią nas przed niespodziewanym deszczem, takich jak parasol, czapka letnia lub zimowa czy kaptur kurtki, może sprawić, że nasze włosy oraz skóra głowy, nie będą narażone na działanie kwaśnych i zanieczyszczonych opadów, a my sami zyskamy dzięki temu, pewność, że nasze zdrowie i dobre samopoczucie, mogą ulegać jedynie poprawie i stawać się z dnia na dzień, coraz lepsze. 

Dodaj komentarz