Dieta na włosy – to warto wiedzieć

Dobrze przygotowana dieta na włosy może zdziałać wiele dobrego. Dzięki niej kosmyki będą lśniące, mocne i przestaną się kruszyć. O czym warto pamiętać? Kilka wskazówek na ten temat znajdziesz poniżej.

Żywienie a stan włosów

Dieta ma wpływ na cały organizm. Dzięki odpowiednio przygotowanemu jadłospisowi, organizm może funkcjonować prawidłowo. Osłabiona odporność, przemęczenie, drażliwość, problemy z koncentracją to tylko niektóre ze skutków niedoborów ważnych składników w organizmie. Skutkiem niezdrowej diety jest również zły stan włosów, skóry oraz paznokci. Każdy, kto pragnie mieć zdrowe i piękne włosy, powinien zadbać o prawidłową i regularną pielęgnację, a także o zdrową i dobrze zbilansowaną dietę. 

Aby włosy były zdrowe i prezentowały się nienagannie, warto zadbać o obecność określonych składników w codziennej diecie. Oto te najważniejsze:

  • Witamina B2 – znajduje się na przykład w jajach, makreli, serze.
  • Witamina B3 – obecna na przykład w drożdżach, grzybach, rybach, mięsie.
  • Witamina B5 – znajduje się na przykład  w brokułach, jajach, grochu.
  • Witamina B8 – obecna na przykład w orzechach włoskich, ziemnych, kalafiorze.

Odpowiednia dieta, która pomoże zachować dobry stan włosów, powinna być również bogata w kwasy omega-3. Duże ich ilości obecne są w produktach takich jak tłuste ryby oraz oleje roślinne. Kwasy omega-3 obecne są także w kiełkach i warzywach takich jak sałata, brokuły czy jarmuż. Selen to kolejny ważny składnik wpływający na stan włosów. Selen obecny jest na przykład w orzechach czy rybach.

Warto zadbać również o to, aby spożywać odpowiednią ilość kalorii każdego dnia. Dzięki temu sylwetka będzie w dobrej formie. Aby poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, warto skorzystać z internetowych kalkulatorów, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Warto również zastanowić się nad stosowaniem diety ketogenicznej, która może powodować wypadanie włosów.

Przeczytaj również:  Skrzyp na włosy – domowy sposób na piękną fryzurę
Więcej informacji o diecie keto znajdziesz tutaj: https://ketomierz.pl/dieta-ketogeniczna

Jeśli samodzielne ułożenie zdrowego jadłospisu okaże się zbyt trudne, dobrym rozwiązaniem będzie kontakt ze specjalistą. Doświadczony dietetyk ułoży dietę dopasowaną indywidualnie, co pozwoli na osiągnięcie najlepszych efektów i zamierzonych celów.

Suplementy dla pięknych włosów

Jeśli w organizmie występują duże niedobory ważnych składników odżywczych, warto postawić na dobrej jakości suplementy diety. Warto jednak mieć na uwadze, że mogą być one jedynie wsparciem dobrze zbilansowanej diety, nie mogą jej zastąpić. Przed zdecydowaniem się na konkretny suplement, należy zapoznać się z jego składem. Warto poszukiwać w nim składników takich jak krzem, cynk, selen, żelazo, biotyna miedź witamina A, C, B, E. Dobry suplement powinien także zawierać witaminę B2, B3, B5, B8.

Suplement diety dobrej jakości poprawi kondycję włosów. Dzięki regularnemu stosowaniu kosmyki staną się mocne i pełne zdrowego blasku. Przed zażyciem suplementu należy zapoznać się z dołączonymi do opakowania informacjami. Dzięki prawidłowemu i regularnemu stosowaniu, można zauważyć pozytywne efekty.

Tego warto unikać

Planując działania podejmowane dla pięknych i zdrowych włosów, warto przyjrzeć sie swoim nawykom. Należy unikać tych, które mogą negatywnie wpływać na stan kosmyków. Warto ograniczyć spożywanie herbaty oraz kawy, należy także unikać alkoholu, białego pieczywa, soli oraz cukru. Na cały organizm wpłynie również dobrze wyrzucenie z jadłospisu żywności wysoko przetworzonej. Wymienione tutaj produkty zawierają konserwanty oraz spulchniacze, które wpływają negatywnie nie tylko na stan i wygląd włosów, ale także na cały organizm.

Warto unikać również ciasnego spinania włosów, stylizowania za pomocą wysokich temperatur bez odpowiedniego zabezpieczenia. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji, należy unikać składników, które mogą szkodzić włosom lub skórze głowy. Ważne jest również używanie odpowiedniej szczotki, która dobrze rozczesze włosy, ale nie będzie ich szarpać a tym samym uszkadzać. 

Przeczytaj również:  Kolagen na włosy - jak stosować i czy pomaga?

Jeśli pomimo podjęcia pozytywnych zmian w diecie i pielęgnacji, włosy będą wciąż słabe lub zaczną nadmiernie wypadać, warto skonsultować się ze specjalistą. Trycholog wykona potrzebne badania, a także przeprowadzi wywiad. Dzięki temu można dowiedzieć się, jak zadbać o skórę głowy i włosów w prawidłowy sposób, za pomocą indywidualnie dobranych metod.

Źródła:

https://modny24.pl
https://ciuchoza.pl
https://ciuchland24.pl

Dodaj komentarz