Lekarz online – wygodne konsultacje lekarskie przez internet

lekarz online

Jak może ci pomóc lekarz online? Przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje o tej formie pomocy lekarskiej. Sprawdź, czy otrzymasz w ten sposób receptę i zwolnienie.

Lekarz online, czyli zdalna forma wizyty, to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy pacjent nie jest w stanie wybrać się do przychodni. Podczas takich konsultacji można szybko otrzymać niezbędną pomoc lekarską. Jak wygląda wówczas kontakt z lekarzem? Czy taka forma jest skuteczna? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!

Lekarz online – na czym polega? Kto może się do niego zgłosić i w jaki sposób?

Lekarz online to zdalna forma komunikacji ze specjalistą, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem wyda stosowne zalecenia co do zgłoszonego problemu przez chorego. Z takiej pomocy może skorzystać każdy, ale w szczególności polecana ona jest tym, którzy nie mają możliwości udać się do przychodni. Lekarz online pomoże także osobom chorującym przewlekle i regularnie przyjmującym leki. Kontakt ze specjalistą odbywa się zazwyczaj przez telefon komórkowy, ale takie spotkanie może odbyć się też na czacie lub przez kamerkę internetową.

Czy lekarz online może wystawić e-receptę i zwolnienie online?

Konsultacje lekarskie online mogą zakończyć się samą poradą medyczną, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz może wystawić pacjentowi receptę elektroniczną. Na dokumencie zawarte będą niezbędne dane pacjenta (imię i nazwisko oraz jego numer PESEL) a także dane specjalisty, który wystawił receptę. Zapisane będą również informacje na temat leku i jego ilości. Czasami podany jest również sposób dawkowania. Oprócz recepty lekarz może także wystawić choremu zwolnienie lekarskie online. Dzięki niemu pacjent będzie mógł spokojnie zadbać o swój stan zdrowia, nie martwiąc się o nieobecność w pracy.

Przeczytaj również:  Zwolnienie lekarskie online - poznaj najważniejsze informacje

Czy recepta elektroniczna ma datę ważności?

E-recepta online nie jest wystawiana bezterminowo. Ten elektroniczny dokument ma określoną datę ważności (zazwyczaj 30 dni od daty wystawienia). Zdarza się jednak, że termin jest krótszy. W przypadku antybiotyków pacjent ma 7 dni na ich odbiór. E-recepty na niektóre kategorie leków mogą być wystawione na dłuższy termin, czasami nawet na 365 dni. Po otrzymaniu e-recepty warto upewnić się, jaką ma ona ważność. Jeśli termin minie, wówczas będzie trzeba zgłosić się po nową receptę lub poprosić o przedłużenie terminu – co może zrobić tylko lekarz, który wystawił daną e-receptę.

Recepta elektroniczna – jak ją zrealizować?

Wraz z receptą elektroniczną otrzymasz specjalny kod PIN, który jest niezbędny do jej zrealizowania. Będzie trzeba go podać farmaceucie, który poprosi również o numer PESEL pacjenta. Są to dwa warunki, bez których nie otrzymasz przepisanych leków. Warto zaznaczyć, że receptę elektroniczną może zrealizować nie tylko pacjent, którego dane na niej widnieją. Jeśli poda numer PIN i PESEL upoważnionej osobie, będzie ona mogła zrealizować receptę.

Jakie są najważniejsze zalety lekarza online?

Do zalet konsultacji lekarskich online zaliczamy między innymi to, że:

  • konsultacje odbywają się w dowolnych godzinach, nie trzeba dostosowywać się do godzin przyjęć w przychodni;
  • w ciągu kilku chwil można otrzymać receptę elektroniczną na niezbędne w danym momencie leki;
  • nie ma potrzeby wychodzenia z domu, bo z teleporady można skorzystać z dowolnego miejsca;
  • osoby z ograniczoną mobilnością nie muszą zmagać się z dojazdem do przychodni;
  • istnieje możliwość szybkiej konsultacji niepokojących wyników badań.

Czy konsultacje lekarskie online mają jakieś minusy?

Zdalne konsultacje lekarskie mają także słabe punkty:

  • nie wszyscy pacjenci mają dostęp do internetu lub nie potrafią z niego korzystać;
  • brak kontaktu bezpośredniego z pacjentem, który sprawia, że lekarz może nie zauważyć niepokojących objawów, takich jak np. blady odcinek skóry czy też wysypka;
  • nie można podjąć natychmiastowych działań w przypadku zagrożenia życia.
Przeczytaj również:  Jak wybrać odpowiednią suszarkę do włosów?

Korzystanie ze zdalnej formy pomocy lekarskiej jest w określonych okolicznościach bardzo dobrym sposobem na pilny kontakt z lekarzem. Dzięki niemu można uzyskać niezbędne porady, dzięki którym pacjent otrzyma potrzebne leki i szybko wróci do zdrowia.

Dodaj komentarz