Biotyna na włosy – sposób na bujną i okazałą fryzurę?

Przeprowadzono szereg badań nad wpływem przyjmowania biotyny na wypadanie włosów. Wyniki sugerują, że suplementy biotyny są skuteczne u osób, które mają wypadanie włosów związane z niedoborem biotyny.

Biotyna (witamina B7) to rozpuszczalna w wodzie witamina, którą można znaleźć w różnych produktach spożywczych lub która jest naturalnie wytwarzana przez bakterie w naszych jelitach. Ponieważ biotyna na włosy jest rozpuszczalna w wodzie, organizm nie magazynuje tej witaminy, a jej nadmiar jest wydalany z organizmu wraz z moczem. Główną funkcją biotyny jest pomoc w rozkładzie białek, tłuszczów i węglowodanów z pokarmów, które spożywamy i przekształcanie ich w energię. Biotyna odgrywa również ważną rolę w regulacji genów, sygnalizacji komórkowej i produkcji śluzu.

Biotyna na włosy znajduje się w wielu naturalnych źródłach żywności, w tym:

 • Łosoś
 • Gotowane jaja
 • Wątroba wołowa
 • Nasiona i orzechy
 • Wieprzowina
 • Słodki ziemniak

Jak biotyna na włosy może poprawić wzrost włosów

Nasze włosy i paznokcie są wykonane z białka znanego jako keratyna, którą możemy uzyskać z żywności, którą jemy. Udział biotyny w syntezie białek i produkcji keratyny (kluczowego materiału strukturalnego włosów) pozwala tej witaminie przyczynić się do zdrowego wzrostu paznokci i włosów. Chociaż niedobór biotyny jest rzadki, objawy obejmują przerzedzenie włosów i łamliwe paznokcie. Jednakże, według badań przeprowadzonych w celu sprawdzenia wpływu suplementów biotyny na wzrost włosów, wyniki wydają się pokazywać, że u zdrowych osób zachodzą niewielkie zmiany. Tylko ci, którzy mają niski poziom tej witaminy znajdą poprawę w przyjmowaniu suplementów.

Kilka czynników może sprawić, że będziesz bardziej podatny na niedobór biotyny. Według Narodowego Instytutu Zdrowia, następujące grupy są w grupie podwyższonego ryzyka:

 • Osoby z przewlekłymi schorzeniami zdrowotnymi
 • Osoby żyjące z alkoholizmem (dowiedz się więcej o nadużywaniu alkoholu i sposobach uzyskania pomocy)
 • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią.
 • Grupy te są w grupie podwyższonego ryzyka, ponieważ mają mniejszą zdolność do wchłaniania witamin i minerałów z diety.
Przeczytaj również:  Jajko na włosy to niedrogi, naturalny kosmetyk, który musisz znać!

Jeśli przerzedzają Ci się włosy i chcesz dowiedzieć się więcej na temat produktów i kuracji przeciw wypadaniu włosów, zapoznaj się z naszą kolekcją produktów przeciw wypadaniu włosów, aby poznać pełną gamę produktów, także serum i szamponów.

Biotyna na porost brody

Ponieważ biotyna jest znana z tego, że przyczynia się do produkcji keratyny, często reklamuje się ją jako suplement, który może przyczynić się do gęstszej brody. Istnieją pewne badania, które wydają się wskazywać, że biotyna może wspomagać wzrost włosów, jednak dowody na zauważalne zmiany są widoczne tylko u osób, które mają niedobór tej witaminy. Jeśli chcesz mieć pełniejszą i gęstszą brodę, wypróbuj farbę w pędzelku Just for Men. Pomoże ona pokryć rzadkie miejsca i pogłębić kolor zarostu.

Suplementy z biotyną na wypadanie włosów

Suplementy z biotyną są dostępne dla tych, którzy chcieliby wesprzeć swój organizm w każdy możliwy sposób, obok zróżnicowanej diety i zdrowego stylu życia. Przyjmowane codziennie wraz z regularnym posiłkiem, suplementy biotyny mogą pomóc ograniczyć wypadanie włosów i osłabienie paznokci u osób z niedoborem tej witaminy.

Co to jest biotyna?

Biotyna to rozpuszczalna w wodzie witamina (witamina B7) występująca naturalnie w wielu produktach spożywczych. Odgrywa ona ważną rolę we wspomaganiu enzymów rozkładających węglowodany, białka i tłuszcze w jedzeniu, które spożywamy. Bez tego procesu, żywność, którą spożywamy nie byłaby przekształcana w energię, którą my i nasze ciała moglibyśmy wykorzystać do wzrostu włosów lub po prostu do wykonywania codziennych zadań.

Biotyna jest również używana do pomocy w regulacji sygnałów wysyłanych między komórkami w organizmie, jest to niezbędna witamina, którą możemy uzyskać poprzez zróżnicowaną, zrównoważoną dietę i zdrowy styl życia. Biotyna może być również produkowana naturalnie w jelitach i jest potrzebna tylko w bardzo małych ilościach przez organizm, aby wspierać jego normalne funkcjonowanie.

Przeczytaj również:  Kwas jabłkowy na włosy: kilka sekretów pielęgnacji domowej

Jakie są korzyści płynące z biotyny?
Biotyna jest nie tylko ważna dla przetwarzania naszego pożywienia w energię, ale również pomaga wspierać zdrowe włosy, paznokcie i skórę oraz może pomóc w odroście zdrowej skóry i włosów u osób, które mają niedobór tej witaminy.

Kto jest w grupie podwyższonego ryzyka niedoboru biotyny?

Niedobór biotyny występuje rzadko.

 • Osoby żyjące z alkoholizmem – długotrwałe codzienne spożywanie alkoholu zmniejsza wchłanianie biotyny, pozostawiając osoby podatne na niski poziom tej witaminy. Aby uzyskać więcej porad od lekarza klinicysty na temat nadużywania alkoholu i sposobów uzyskania pomocy, odwiedź naszego Lekarza Online.
 • Kobiety w ciąży i karmiące piersią – pomimo normalnego spożycia biotyny, kobiety w ciąży i karmiące piersią mają tendencję do jej niższego poziomu.
 • Osoby żyjące z przewlekłymi schorzeniami – przewlekłe (długoterminowe) schorzenia często ograniczają zdolność danej osoby do prawidłowego wchłaniania witamin i minerałów, co oznacza, że pomimo stosowania diety, nie otrzymuje ona wystarczającej ilości potrzebnych jej składników.

Dodaj komentarz