Zwolnienie lekarskie online – poznaj najważniejsze informacje

Zwolnienie lekarskie online to elektroniczny dokument, który kilka lat temu zastąpił jego papierową wersję. Co prawda weszły w życie już w 2016 roku, ale dopiero dwa lata później, od 2018 roku, są obowiązkowo wystawiane wyłącznie drogą elektroniczną, zupełnie wypierając wersję tradycyjną. Wokół tego elektronicznego dokumentu narosło wiele mitów i niedopowiedzeń, dlatego też- w dzisiejszym artykule omówimy sobie wszystkie najważniejsze kwestie z nim związane.

Zwolnienie lekarskie online- czym jest elektroniczna wersja dokumentu?

Zwolnienie lekarskie online, tak, jak zaznaczono we wstępie, wyparło kilka lat temu papierową wersję dokument. Sam fakt obligatoryjnego, elektronicznego wystawiania zwolnienia L4 z pewnością unowocześnił polską służbę zdrowia (co jest pewnego rodzaju uzupełnieniem dla elektronicznych recept). Jeżeli zatem przez kilka ostatnich lat nie miałeś wystawianego L4, musisz być świadomy pewnych zmian, które zaszły w kontekście ich funkcjonowania. Obecnie, lekarz ma obowiązek wystawienia zwolnienia lekarskiego drogą elektroniczną- i to niezależnie od tego, czy mówimy o opiece zdrowotnej w ramach NFZ, czy też usługach prywatnych. Co więcej, lekarz ma obowiązek przesłania informacji o wystawionych L4 do pracodawcy lub ZUSu (w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej). Nie trzeba zanosić dokumentu osobiście, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu.

Jak je uzyskać?

L4 w Internecie można uzyskać w bardzo prosty sposób. Dzięki informatyzacji zwolnień, powstało wiele podmiotów zajmujących się wystawianiem L4 przez Internet. Po wybraniu portalu, z którego chcemy skorzystać, musimy zalogować się na swoje konto i opłacić usługę, która kosztuje najczęściej w granicach kilkudziesięciu złotych. Następnie, musimy wypełnić kwestionariusz zdrowotny i podać powód, przez który ubiegamy się o zwolnienie z wykonywania codziennych obowiązków służbowych. Po weryfikacji udzielonych przez nas odpowiedzi, lekarz orzeka, czy kwalifikujemy się do uzyskania L4. Czasami, może chcieć z nami przeprowadzić dodatkowy wywiad telefoniczny- dlatego też, pamiętajmy o tym, aby jak najdokładniej odpowiadać na zadane pytania. I to zarówno w ankiecie, jak i podczas ewentualnej teleporady czy rozmowy online. To prosty sposób na to, jak załatwić L4.

Przeczytaj również:  Jakie okulary przeciwsłoneczne damskie wybrać?

Czym różni się zwolnienie lekarskie online od tego wystawionego w gabinecie?

Zwolnienie lekarskie online, tak naprawdę nie różni się od dokumentu, który wystawia nam lekarz podczas osobistej wizyty w gabinecie. Ma dokładnie taką samą rangę, powoduje dokładnie te same skutki- zarówno dla nas, jak i naszego pracodawcy, jak i dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto zatem pamiętać, że jeżeli nasz stan zdrowia utrudnia nam wizytę u lekarza w stacjonarnym gabinecie, możemy posiłkować się możliwością wystawienia L4 drogą internetową. Stanowi to ułatwienie szczególnie dla osób, które na przykład ubiegają się o zwolnienie z chociażby powodów dotkliwych urazów, które sprawiają, że nasza mobilność ruchowa jest znacznie ograniczona.

Ile można trwać internetowe L4?

Tak naprawdę, internetowe L4 może trwać dokładnie tyle samo czasu, co zwolnienie wystawione przez lekarza w gabinecie. Zgodnie z Kodeksem Pracy (podstawowym aktem prawnym, który reguluje stosunki pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem), maksymalny czas L4, który możemy wykorzystać, wynosi sześć miesięcy, liczony jako dokładnie 182 dni- od pierwszego dnia wystawienia L4. Oczywiście, czas ten będzie dostosowany do naszego stanu zdrowia. Lekarz może zatem wystawić nam zarówno dwutygodniowe, jak i dwumiesięczne zwolnienie z wykonywania obowiązków służbowych. W przypadku osiągnięcia maksymalnego wykorzystania 182 dni zwolnienia, możemy po tym okresie ubiegać się ewentualnie o tak zwane świadczenie rehabilitacyjne, które przyznawane jest po ocenie naszego stanu zdrowia przez lekarza orzecznika w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Z jakiego powodu możemy ubiegać się o L4?

Powodów, dla których możemy ubiegać się o L4, jest tak naprawdę wiele. Najczęściej oczywiście, związane jest ono z przelotnymi chorobami sezonowymi, takimi jak grypa czy innego rodzaju infekcje. Następnie, L4 może być wystawione na przykład ze względu na rozmaite urazy, których doznaliśmy. Począwszy od poważniejszych stłuczeń czy zwichnięć, poprzez złamania i inne urazy natury ortopedycznej. Na dalszym miejscu, mamy oczywiście L4 udzielane z powodu zajścia w ciążę. Nie może to nikogo dziwić- każdego roku, miliony Polek udają się na zwolnienie z obowiązków służbowych właśnie z tego powodu. To, na co jeszcze zwracając uwagę lekarze, to fakt, że z roku na rok rośnie liczba wystawianych L4 z powodu… chorób o podłożu psychicznym. Oczywiście, należy jasno powiedzieć, że jest to niepokojąca diagnoza- wiemy bowiem nie od dziś, że nasz ogólny dobrobyt psychiczny ulega pogorszeniu niemal każdego roku. Na końcu zaś, warto dodać, że możemy ubiegać się o L4 z powodu opieki na bliską osobą.

Przeczytaj również:  Wpływ kwaśnych deszczy na zdrowie włosów

Dodaj komentarz