Olej słonecznikowy — co warto wiedzieć?

Olej słonecznikowy jest jednym z najchętniej wykorzystywanych olejów roślinnych w kuchni. Można używać go do wielu potraw, szczególnie bazujących na świeżych warzywach. Jego walory odżywcze docenią wszyscy, którzy dbają, by na talerzu znajdowały się tylko odżywcze produkty. Jaki olej słonecznikowy ma najlepsze działanie na zdrowie? 

Wpływ oleju słonecznikowego na zdrowie

Coraz więcej osób dbających o swoje zdrowie sięga po oleje, które dostarczają wielu niezbędnych kwasów tłuszczowych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Olej słonecznikowy znajduje się w ścisłej czołówce olejów najczęściej kupowanych i wykorzystywanych w kuchni. Uprawa słonecznika jest od lat obecna na stałe w rolniczym krajobrazie Polski. Nic dziwnego! Zawiera bardzo dużą ilość kwasów omega-6, które odpowiadają za bezbłędne działanie układu nerwowego, tym samym minimalizując ryzyko zachorowania na Parkinsona, padaczkę czy migrenę. Ponadto regularne spożywanie oleju słonecznikowego wzmacnia odporność i pozwala zachować zdrowe kości. Kolejną rzeczą, która wyróżnia olej słonecznikowy na tle innych olejów roślinnych, jest bardzo duża zawartość drogocennej witaminy E. Korzystne działanie tej witaminy skupia się przede wszystkim na wyglądzie, gdyż witamina E uznawana jest za eliksir młodości. Poprawia napięcie skóry, redukuje widoczność zmarszczek mimicznych i zmniejsza stany zapalne. Co więcej, olej słonecznikowy jest doskonałym źródłem fitosteroli, które odpowiedzialne są za obniżanie cholesterolu i zapobieganie pojawienia się zmian miażdżycowych. Pozytywne działanie oleju słonecznikowego dotyczy także zatok, gdyż działa on łagodząco, oczyszczając zatoki. 

Jaki olej słonecznikowy wybrać?

Wyróżnia się dwa rodzaje oleju słonecznikowego. Pierwszym typem jest olej rafinowany, czyli tłoczony na ciepło. Odznacza się bardzo delikatnym smakiem i mocnym zapachem. Dedykowany jest do smażenia, gotowania i pieczenia w niższej temperaturze. Z kolei olej nierafinowany jest olejem tłoczonym na zimno. Cechuje się znacznie większą ilością wartości odżywczych pozytywnie wpływających na zdrowie. Ma bardziej wyraźny smak, jednak jego zapach jest neutralny i ledwo wyczuwalny. Zabronione jest poddawanie go wysokiej temperaturze, za to doskonale nadaje się do spożywania na zimno. Można wykorzystywać go do świeżych warzyw i surówek, ale także konsumować samodzielnie. Może stanowić bazę do domowego majonezu, dressingów i sosów. Świetnym pomysłem jest dodanie ulubionych przypraw do butelki z olejem, by nadać mu zupełnie nowego smaku i aromatu. W tym celu można użyć chilli, czosnek czy zioła, na przykład rozmaryn.  

Przeczytaj również:  Gdzie można oddać włosy za pieniądze?

Najlepszą jakością wyróżniają się oleje certyfikowane, czyli ekologiczne. Będąc na zakupach, warto wybierać olej słonecznikowy tłoczony na zimno w ciemnej butelce, która nie przepuszcza światła. Pozwoli to zachować na dłużej właściwości oleju i zapobiegnie jego psuciu.

Olej słonecznikowy a pielęgnacja skóry

Wykorzystywanie naturalnych olejów roślinnych staje się coraz popularniejsze w kosmetyce. Oleje zawierają szereg cennych związków, które mają niezwykle korzystne działanie na urodę. Z tego powodu olej słonecznikowy może stać się składnikiem domowych kosmetyków pielęgnacyjnych, których regularne stosowanie może poprawić stan skóry i włosów. Do czego więc wykorzystać olej słonecznikowy w codziennej pielęgnacji? 

Właściwości oleju słonecznikowego i pomysły na wykorzystanie go w kuchni i pielęgnacji ciała

  • Olej słonecznikowy bardzo dobrze sprawdza się do olejowania włosów, szczególnie wysokoporowatych. Wystarczy raz w tygodniu niewielką ilość oleju rozprowadzić na suchych pasmach i po godzinie dokładnie zmyć. Włosy zyskują sprężystość, blask i wyglądają na znacznie zdrowsze. 
  • Sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej, hamując wydzielanie łoju. Co więcej, jest to olej niezapychający porów na twarzy, więc używanie kosmetyków, które w składzie posiadają olej słonecznikowy, nie powoduje pojawiania się wyprysków. W domowym zaciszu można połączyć go z kwasem hialuronowym i aplikować na twarz jako nawilżający krem. 
  • Może być stosowany jako baza domowego peelingu do ciała. Wystarczy połączyć go z fusami z kawy i wykonać relaksujący masaż całego ciała, który usunie martwy naskórek i wygładzi skórę. 

Dodaj komentarz