Płukanie włosów wodą ryżową to zwyczaj wywodzący się z Japonii. Od wieków doceniano jej właściwości w dziedzinie pielęgnacji. Dzisiaj ten trend znowu powraca i zyskuje kolejne grono fanów. W dobie less-waste i włosomaniactwa przepis na wodę ryżową staje się niezbędnikiem w naszym domu. W tym artykule dowiesz się: jak przygotować wodę ryżową oraz co sprawia, że woda ryżowa daje tak wspaniałe efekty?
Jak przygotować wodę ryżową?
Do przygotowania nowego kosmetyku potrzebujesz niewiele. Wystarczy Ci: garnuszek, woda i ryż. Najlepiej jest użyć ryżu brązowego bądź jaśminowego, ale nie jest to reguła – by zobaczyć efekty wystarczy użyć „zwykłego”. Do gotowania najlepiej użyć wody filtrowanej lub destylowanej. Istnieje kilka sposobów na przygotowanie płukanki. W zależności od dnia możesz używać ich zamiennie, a po czasie zdecydować, która metoda daje u Ciebie najlepsze efekty.
Metoda tradycyjna
1. Ugotuj dużą ilość ryżu.
2. Odcedź ziarna ryżu.
3. Poczekaj, aż woda ostygnie.
4. Przygotuj płukankę: rozcieńcz 3/4 łyżki esencji w szklance wody.
Metoda ekspresowa
1. Pół szklanki ryżu zalej dwoma łyżkami gorącej wody.
2. Odstaw na 15 minut.
3. Odcedź ryż.
4. Płukankę stosuj bez rozcieńczania.
Metoda fermentacji
Ten rodzaj przygotowania był najbardziej popularny wśród Japonek. Podczas fermentacji woda ryżowa zmienia swoje właściwości, jej pH staje się podobne do pH włosa. Kontroluj proces fermentacji, sprawdzaj czy woda zaczyna kwaśno pachnieć. Gdy tak się stanie, włóż wodę do lodówki. Pamiętaj, że fermentacja trwa zazwyczaj 2 dni, ale jest to uzależnione od wielu czynników np. aktualnej pogody. Płukanka przygotowana tym sposobem nie będzie jednak zachwycać zapachem. By go zneutralizować możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego lub starte skórki owoców cytrusowych.
1. Pół szklanki ryżu zalej dwoma łyżkami gorącej wody.
2. Odstaw na 15 minut.
3. Odcedź ryż, a wodę przelej do słoiczka.
4. Odstaw na 2 dni.
5. Rozcieńcz przed użyciem.
Jak używać wody ryżowej?
Używanie wody ryżowej jest bardzo proste. Na początek umyj włosy szamponem, tak jak zwykle to robisz. Po myciu opcjonalnie możesz użyć swojej ulubionej maski lub odżywki. Po jej zmyciu możesz opłukać włosy płukanką. Delikatnie wmasuj preparat w skórę głowy i odczekaj 5 minut. Następnie spłucz włosy letnią wodą. Płukankę stosuj 2 razy w tygodniu.
Na co warto zwrócić uwagę?
1. Używaj ryżu z zaufanego źródła. Ryż, który będzie jak najmniej przetworzony będzie zawierał więcej składników odżywczych potrzebnym twoim włosom.
2. Przygotowuj odpowiednią ilość płukanki – najlepiej na jedno użycie. Woda ryżowa może być przechowywana w lodówce nawet tydzień, ale z biegiem czasu będzie ona coraz mniej skuteczna i straci swoje właściwości. Nadmiar produktu możesz wykorzystać jako: tonik, myjadło, maseczkę do twarzy bądź łagodzący dodatek do kąpieli.
3. Przechowuj płukankę w szklanym słoiczku.
4. Pamiętaj o rozcieńczaniu. Nierozcieńczona woda ryżowa ma mętny, biały kolor. Osad będącym tego powodem może osiadać na włosach i nieestetycznie się prezentować.
Woda ryżowa – właściwości
Woda ryżowa przypadnie do gustu nie tylko włosom, ale i skórze głowy. Zawiera cenne witaminy z grupy B i witaminę E, cynk, żelazo, magnez czy potas. Najistotniejszy jest fakt, że woda ryżowa jest bogata w proteiny ryżowe. Możesz je znać z innych kosmetyków, bo mają szerokie zastosowanie. Proteiny pełnią funkcję budulcowo – uzupełniającą. Oznacza to, że będzie ona zapełniać ubytki we włosie czyniąc go bardziej sprężystym i odpornym na uszkodzenia. Proteiny sprawdzą się również, gdy chcemy unieść włosy u nasady. Kolejnym składnikiem jest skrobia ryżowa – humektant (nawilżacz). Nawilży ona włosy i skórę głowy, sprawi, że staną się bardziej sypkie. Regularne stosowanie wody ryżowej przyspieszy porost włosów, poprawi ich kondycję, załagodzi podrażnienia skóry głowy, oczyści włosy z resztek innych kosmetyków, ułatwi rozczesywanie oraz zmniejszy wypadanie włosów. Posiadaczki kręconych włosów mogą zaobserwować podbicie skrętu.