Gencjana na włosy – jak używać? Jak wpływa na organizm?

Do czego służy gencjana w kosmetycznych zabiegach na włosy? Płukanka z fiołka gencjanowego przyciemnia żółty odcień włosów. Jednak z tego typu domowymi kosmetykami należy postępować ostrożnie, ponieważ goryczka sprzedawana jest w aptekach jako środek na ospę, a nie jako barwnik kosmetyczny. Ważne jest, aby wiedzieć, jak używać go prawidłowo i bezpiecznie, aby uzyskać pożądany rezultat.

Gencjana na włosy

Gencjana na włosy jest stosowana w celu ochłodzenia i złagodzenia koloru włosów, neutralizując wszystkie ciepłe odcienie, zwłaszcza żółty. Goryczka ma bardzo fajny fioletowy kolor i ma również silne właściwości barwiące.

W przypadku stosowania na włosy, gencjana jest wodnym roztworem fioletu gencjanowego, substancji chemicznej, która jest mieszaniną dwóch związków:

  • Fiolet krystaliczny, należący do grupy barwników trifenylometanowych, stosowany do produkcji farb drukarskich,
  • Fiolet metylowy, pochodna chlorowodorku, stosowany jako wskaźnik pH (wskaźnik kwasowo-zasadowy). 2.

Płukanka do włosów

Płukanka z gencjany jest sprzedawana w aptekach w małych buteleczkach w cenie około 100 rubli. Do celów kosmetycznych stosuje się roztwór wodny o stężeniu tylko 1%. Gencjana może być stosowana na włosy w trzech postaciach:

  • Fioletowa płukanka do włosów,
  • Maska do barwienia,
  • Szampon do farbowania.

Ta płukanka do włosów jest bardzo prosta do zrobienia samemu. Wystarczy napełnić półlitrowe naczynie wodą, a następnie dodać kilka kropel goryczki. Ilość kropli zależy od koloru włosów i efektu jaki chcesz uzyskać. Fioletowa płukanka jest najczęściej używana do włosów blond, które mają tendencję do żółknięcia. Wystarczy niewielka ilość gencjany, aby złagodzić ich odcień. Aby zniwelować ciepłą poświatę na ciemnobrązowych włosach, należy dodać nieco więcej fioletowego odcienia. W praktyce pożądany i zadowalający efekt uzyskuje się metodą prób i błędów, technikę nakładania gencjany na włosy testuje się co najmniej kilka razy.

Przeczytaj również:  Jak olej migdałowy wpływa na włosy?

Maska do włosów

W podobny sposób można wykonać fioletową maskę do włosów. Tym razem jednak roztwór gencjany nie jest mieszany z wodą, lecz z bezbarwną maską, produktem kosmetycznym sprzedawanym również w aptekach i stosowanym do różnych celów pielęgnacyjnych, np. do nawilżania suchych włosów. Jeśli wymagany jest lekki efekt tonizujący, wystarczy dodać 1-2 krople gencjany i dokładnie wymieszać oba składniki.

Nawet ta niewielka ilość wystarczy, aby zabarwić maskę na fioletowo. Jeśli doda się więcej goryczki, możliwe jest zafarbowanie włosów na fioletowo. Należy jednak pamiętać, że goryczka może powodować odczuwalne przesuszenie włosów. Jest to kolejny powód, dla którego nie należy go używać zbyt często i zbyt często.

Fioletowy szampon do włosów

W sklepach kosmetycznych dostępne są również gotowe fioletowe maski do włosów, choć zazwyczaj bazują one na innych składnikach, np. ekstrakcie z jagód. Tak samo jest z szamponami.

Osoby, które mają zbyt ciepłe i żółte włosy, mogą dodać kroplę gencjany do kosmetyku, którego używają na co dzień. Jednak dokładne wymieszanie obu składników będzie problematyczne, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe.

Dlatego lepszym rozwiązaniem może być gotowy fioletowy szampon. Tego typu kosmetyki należą do profesjonalnych linii znanych marek i są stosowane zarówno w domu, jak i w salonach fryzjerskich. Barwnikiem nie jest jednak goryczka, lecz inne substancje, takie jak borówki, czarne porzeczki czy czerwone wino.

Jak zmyć gencjanę?

Osoby, które z powodu braku doświadczenia przesadziły z ilością substancji użytej do tonowania włosów i w efekcie zafarbowały je na intensywny fioletowy kolor, często zastanawiają się, jak zmyć gencjanę. W tym przypadku czas jest uważany za najbardziej efektywny sposób.

Z czasem zmywa się przy normalnej pielęgnacji szamponem i wodą, a pod wpływem światła lekko się utlenia. Tym, którzy lubią ryzykować i nie dbają o stan swoich włosów, można doradzić użycie octu lub nawet alkoholu, ale konsekwencje takiej procedury mogą być brutalne. Jednocześnie należy podkreślić, że gencjana jest bardzo trudna do zmycia z włosów, znacznie trudniejsza niż ze skóry.

Przeczytaj również:  Henna na włosy - jak stosować?

Meta: Gencjana na włosy jest stosowana w celu ochłodzenia i złagodzenia koloru włosów, neutralizując wszystkie ciepłe odcienie, zwłaszcza żółty. 

Dodaj komentarz