Trwała ondulacja włosów to jeden z najpopularniejszych zabiegów fryzjerskich. Możesz go znaleźć w ofercie praktycznie każdego salonu fryzjerskiego. Czy aby go wykonać, konieczna jest wizyta u profesjonalisty? Zobacz!
Trwała ondulacja to metoda, którą stosuje się w celu uzyskania zmiany kształtu włosów. Odbywa się to przy użyciu środków chemicznych lub ziołowych. Można wyróżnić cztery rodzaje ondulacji, a więc ondulację zasadową, kwaśną oraz trwałą ziołową i dwufazową. Wybór konkretnej z nich powinien być uzależniony m.in. od kondycji włosów. Przeczytaj, jak się przeprowadza trwałą ondulację!
Na czym polega trwała ondulacja?
To zabieg, który trwa średnio od godziny do dwóch, lecz pamiętaj, że czas jest uzależniony m.in. od długości włosów:
- Rozpoczyna się od dokładnego umycia włosów.
- Następnie fryzjer przechodzi do nakładania wałków na pasma włosów i zabezpiecza końcówki papierowymi płatkami.
- Kolejnym etapem jest zaaplikowanie na włosy płynu do trwałej ondulacji zawierającego tioglikolowy kwas amoniowy, który przerywa wiązania dwusiarczkowe we wnętrzu włosa.
- Po upływie 20–30 minut spłukuje się płyn i nakłada specjalny preparat, którego zadaniem jest utrwalenie efektu oraz zregenerowanie i odżywienie włosów.
Czy możliwa jest trwała ondulacja w domu?
Mogłoby się wydawać, że trwała ondulacja w domu jest niemożliwa, aczkolwiek okazuje się, że samodzielne przeprowadzenie tego zabiegu wcale nie jest takie trudne. Jeśli zdecydujesz się na to, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty i płyny do trwałej ondulacji. Szczególnie istotne jest też to, że twoje kosmyki powinny być zdrowe i mocne. Gdy jest inaczej, to nie działaj na własną rękę – lepiej wtedy oddać włosy w ręce specjalistów.
Czy trwała ondulacja jest zabiegiem dla każdego?
Niestety nie. Mimo że obecnie trwała ondulacja jest dużo mniej inwazyjna niż pierwsze zabiegi tego typu, to jednak w niektórych przypadkach nie powinna być wykonywana. Należy z niej zrezygnować, jeśli:
- niedawno rozjaśniałeś lub farbowałeś włosy;
- jesteś w I trymestrze ciąży;
- masz bardzo wrażliwą skórę ze skłonnościami do podrażnień.
Poza tym pamiętaj, aby dobrze przemyśleć decyzję o wykonaniu trwałej ondulacji, jeśli masz bardzo zniszczone włosy lub bardziej owalną twarz – istnieje bowiem spore prawdopodobieństwo, że loki nie są dla ciebie.
Trwała ondulacja – pielęgnacja włosów po zabiegu
Jeśli jesteś już po zabiegu trwałej ondulacji – niezależnie, czy był on wykonywany w salonie fryzjerskim, czy samodzielnie w domu – to koniecznie musisz zadbać o prawidłową pielęgnację włosów. Kosmyki wymagają teraz nieco większego zaangażowania z twojej strony, a najważniejsze jest to, abyś ich nie rozczesywała za pomocą szczotki – zamiast niej wybierz grzebień z szeroko rozstawionymi zębami (najlepiej drewniany). Oprócz tego powinnaś powstrzymać się z myciem włosów przez około 2–3 dni po zabiegu, aby zbyt szybko nie wypłukać składników aktywnych odpowiedzialnych za skręt włosów.
Jakie wybrać kosmetyki do włosów po zabiegu?
W twojej łazience powinny zagościć także odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne. Najlepiej, aby były one dedykowane lokom i miały właściwości regenerujące. Możesz również nabyć spray do włosów kręconych, który zwiększy i przedłuży uzyskany efekt. Co więcej, staraj się nie suszyć włosów za pomocą suszarki.
Kiedy można farbować włosy po zabiegu trwałej ondulacji?
Po trwałej ondulacji zamarzyła ci się zmiana koloru włosów i zastanawiasz się, kiedy możesz sięgnąć po farbę? Musisz zatem wiedzieć, że powinieneś odczekać przynajmniej 7–10 dni po zabiegu. Po upływie tego czasu farba do włosów – brąz czy w innym kolorze nie zniszczy dodatkowo twoich kosmyków.
Jak widzisz, trwała ondulacja to nieskomplikowany zabieg, który pozwala uzyskać piękne loki. Pamiętaj jednak, że najbezpieczniej wykonać go u fryzjera, ponieważ jeśli podczas samodzielnego przeprowadzania trwałej ondulacji popełnisz jakiś błąd, to konieczne może być nawet ścięcie zniszczonych pasm.