Miód na włosy – dlaczego warto go stosować?

Miód wzmacnia odporność oraz ma działanie przeciwbakteryjne. Od wielu wieków jest spożywany w naszych domach w walce z przeziębieniem lub grypą. Ale czy to jego jedyne zastosowanie? Jak się okazuje, miód także wspaniale wpływa na włosy! 

Jakie efekty daje miód stosowany na włosy?

Jak możemy zauważyć, ostatnio miód coraz częściej pojawia się w przeróżnych kosmetykach pielęgnacyjnych. Bez trudu można go znaleźć w wielu produktach sprzedawanych w drogeriach franczyzowych (zajrzyj tu, jeśli nie wiesz jak działa franczyza). Sklepy tego rodzaju oferują między innymi maski czy szampony. Miód nawilża, odżywia i zmiękcza, a więc nie bez powodu jest jednym ze składników w pomadkach do ust, kremach do twarzy, płynach do kąpieli, szamponach, odżywkach do włosów i wielu innych. Miód można także stosować, samodzielnie łącząc go z różnymi składnikami lub dodając do gotowej odżywki lub maski.

Tak jak ostatnimi czasy popularna stała się metoda zwana olejowaniem, to pojawił się również termin „miodowania włosów”. Żeby uzyskać pożądany efekt działania miodu na włosy, należy stosować go regularnie przez conajmniej kilka tygodni. Warto być cierpliwym, ponieważ taka kuracja przyniesie długotrwałe korzyści.

Warto wiedzieć, że miód ma także właściwości rozjaśniające, co szczególnie będzie widoczne u posiadaczek jasnych włosów. Jeśli nie chcesz takiego efektu, uważaj zatem na ten składnik.

Jaki miód wybrać na włosy?

Do wyboru mamy wiele rodzajów miodów: spadziowy, gryczany, rzepakowy, lipowy, wielokwiatowy… Jak się w tym odnaleźć, który z nich będzie odpowiedni? Dobra wiadomość jest taka, że każdy miód pszczeli naturalny jest dobry dla naszych włosów. Składy miodów nieznacznie się od siebie różnią. Wszystkie z nich zawierają węglowodany, enzymy, witaminy i składniki mineralne (w niewielkich ilościach) oraz związki antybakteryjne i przeciwzapalne. Najważniejsza w kuracji jest regularność, rodzaj miodu bowiem nie ma tutaj większego znaczenia. 

Przeczytaj również:  Ile kosztuje botox na włosy, gdzie go wykonać?

Jedyne, na co warto zwrócić uwagę to fakt, aby miód miał płynną konsystencję, co po prostu ułatwi nakładanie produktu na włosy. Jeśli posiadasz miód skrystalizowany, nic nie szkodzi – wystarczy go lekko podgrzać, aby się nieco rozpuścił.

Miód – na jaki typ włosów?

Miód mogą stosować zarówno posiadaczki włosów normalnych, jak i puszących się, niesfornych, suchych, łamliwych i zniszczonych. Jeśli twoje włosy są proste i potrzebują dociążenia, także polubią się z tym składnikiem. Sprawdzi się także na włosach kręconych, bowiem podkreśli skręt i nada im blasku.

Jak stosować miód na włosy?

Przykładem użycia tego dobroczynnego produktu jest maseczka. Możesz wykonać samodzielnie maseczkę na włosy z miodu i oliwy. Wystarczy połączyć oba składniki w proporcjach 1:1 i nałożyć na długości włosów, w szczególności na końcówkach. Nie powinno się aplikować takiej mikstury na skórę głowy. Połączenie miodu z oliwą sprawi, że włosy staną się jedwabiste, lśniące, delikatne, przestaną się puszyć i elektryzować. Aby wzmocnić działanie maseczki, można dodatkowo nałożyć na głowę foliowy czepek lub turban ręcznika, i za pomocą suszarki podgrzewać ciepłym powietrzem.

Jeśli szukasz domowego sposobu na rozjaśnienie włosów, świetnie sprawdzi się połączenie miodu z cytryną. Łyżkę miodu wymieszaj z 3/4 szklanki soku z cytryny i wetrzyj taką mieszankę we włosy. Spłucz ją po 30 minutach.

Miód można także łączyć z olejami naturalnymi (arganowym, ze słodkich migdałów, kokosowym), a także żółtkiem, jogurtem itd.

Można także dodawać miód do kosmetyków, których używamy do pielęgnacji włosów. Wystarczy zmieszać 1-2 łyżki miodu z 2 łyżkami gotowej odżywki lub maski. Ten składnik spotęguje ich działanie, nie zaburzając przy tym konsystencji.

Jak zmywać miód z włosów?

Produkt należy spłukiwać pod ciepłą, bieżącą wodą. Można wspomóc się odżywką o lekkiej konsystencji, która pozwoli wydobyć miód spomiędzy kosmyków włosów.

Przeczytaj również:  Kwas jabłkowy na włosy: kilka sekretów pielęgnacji domowej

Miód można stosować na wiele różnych sposobów. Używa się go nie tylko od wewnątrz – w walce z przeziębieniem czy grypą, ale i w użytku zewnętrznym do ciała i włosów. Jest coraz częściej spotykanym składnikiem w kosmetykach pielęgnacyjnych. Ma działanie nawilżające, zmiękczające i odżywiające, a także rozjaśnia włosy i sprawia, że szybciej rosną. Warto regularnie stosować miód do naszych włosów, ponieważ w efekcie pozwoli to długotrwale cieszyć się zdrowymi, lśniącymi włosami.

Dodaj komentarz