Jakie kosmetyki pomogą przy suchej skórze z niedoskonałościami? Pielęgnacja skóry suchej zimą 

Jakie kosmetyki pomogą przy suchej skórze z niedoskonałościami?

Skóra sucha jest uznawana za bardzo wrażliwą i podatną na podrażnienia. Mimo że nie produkuje nadmiernej ilości łoju oraz sebum, jej posiadaczki również są zagrożone trądzikiem i wypryskami. Jak zadbać o cerę problematyczną? 

Czym charakteryzuje się skóra sucha?

Skóra sucha jest przede wszystkim szorstka oraz matowa. Może mieć nierównomierny koloryt, przebarwienia i nierówną powierzchnię. Jest to także skóra bardzo napięta, co może powodować dyskomfort i uczucie ściągnięcia, 

Zwykle skóra sucha jest także cienka, przez co znacznie lepiej widoczne są naczynia krwionośne. W efekcie kolor całej twarzy jest niekorzystny. W przypadku tego typu cery, u wielu osób pojawiają się łuszczące plamy, które są nie tylko nieestetyczne, ale powodują również uporczywy świąd. 

Warto mieć także na uwadze, że skóra sucha starzeje się szybciej niż tłusta. Ze względu na niskie nawilżenie pierwsze zmarszczki są znacznie lepiej widoczne. 

Jeśli pojawiają się różnorodne zmiany, wypryski lub niedoskonałości, mapa twarzy pozwoli wstępnie zdiagnozować ich przyczynę. 

Jak na skórę wpływa centralne ogrzewanie?

W okresie jesienno-zimowym skóra każdego typu jest dodatkowo podrażniana przez suche, ciepłe powietrze w pomieszczeniach. W przypadku cery suchej jest to znacznie bardziej problematyczne. 

Duże różnice temperatur pomiędzy dworem a wnętrzem mieszkania utrudniają prawidłową pracę gruczołów łojowych, co w efekcie prowadzi do dodatkowego, nadmiernego wysuszania skory na całym ciele. 

Wzmożona produkcja sebum w połączeniu z rogowaceniem naskórka, będącym popularnym schorzeniem u osób ze skórą suchą, może wywoływać trądzik zaskórnikowy

Miesiące zimowe zachęcają nie tylko do rozkręcania ogrzewania, ale również do gorących kąpieli. Choć są one niezaprzeczalnie bardzo przyjemne i relaksujące, mają negatywny wpływ na kondycję oraz wygląd skóry. Rozszerzają naczynka krwionośne, wzmagają uczucie ściągnięcia oraz swędzenia, a także osłabiają płaszcz lipidowy skóry. W przypadku osób o cerze suchej jest to bardzo niekorzystny sposób spędzania zimowych wieczorów. 

Przeczytaj również:  Olej słonecznikowy — co warto wiedzieć?

Warto mieć także na uwadze, że do tego typu kąpieli wiele osób dolewa pięknie pachnące żele i mydła. Niestety mają one zwykle silnie drażniące detergenty, barwniki oraz aromaty w swoim składzie. 

Przyczyny niedoskonałości i wyprysków

Wszelkiego typu niedoskonałości skóry oraz wypryski mogą spotkać każdego, niezależnie od tego, jaki ma typ cery. Bardzo często przyczyną są choroby dermatologiczne, mające swoje podłoże w zaburzeniach autoimmunologicznych lub hormonalnych. 

Niemniej jednak część zmian skórnych można wyeliminować lub znacznie załagodzić odpowiednią pielęgnacją. 

Zasady pielęgnacji suchej skóry z wypryskami i zaskórnikami 

Skóra trądzikowa, mająca liczne wypryski i zaskórniki potrzebuje przede wszystkim dogłębnego oczyszczenia oraz złuszczenia. Niestety, u posiadaczy cery suchej należy zachować jeszcze większą ostrożność niż zwykle. 

Świetnie sprawdzi się oczyszczanie dwuetapowe, gdzie pierwszym krokiem jest zmycie twarzy naturalnymi olejami. Rozpuszczą one zaskórniki, makijaż i wszelkie zanieczyszczenia nagromadzone przez cały dzień. 

Dopiero po ich zmyciu można przejść do przemycia skóry delikatnym żelem lub pianką. Takie połączenie pozwoli dokładnie, lecz nieagresywnie oczyścić skórę. 

Wrażliwa cera również wymaga złuszczania. Niemniej jednak, w przypadku skóry suchej borykającej się z trądzikiem, warto sięgać jedynie po delikatne kwasy. 

Ostatnim krokiem powinno być nawilżanie, które w tym wypadku warto wzbogacić również o natłuszczanie. Dzięki temu otrzymana wilgoć będzie mogła zostać zatrzymana w skórze na dłużej. 

Jak zadbać o lepszą wilgotność powietrza w domu?

Niezależnie od pory roku w mieszkaniu powinna być odpowiednia wilgotność powietrza. Jeśli jednak włączona jest klimatyzacja lub centralne ogrzewanie, może pojawić się z tym pewien problem. Najlepszym rozwiązaniem są nawilżacze powietrza, a jeśli nie ma na nie miejsca, warto rozstawić miski z wodą, zielone rośliny i mokre pranie. 

Dodaj komentarz