Rasy psów z włosami zamiast futra są uważane za świetne rozwiązanie dla alergików, ponieważ łatwiej utrzymać dom w czystości. Jedną z zalet ras psów z włosami jest brak podszerstka. Przekonajmy się jakie rasy mają włosy zamiast sierści? Jak prawidłowo zadbać o ich pielęgnację?
Rasy psów z włosami
Na pierwszy rzut oka rasy psów z włosami niewiele różnią się od psów z sierścią. Rasy psów z włosami są szczególnie polecane dla alergików, ponieważ zdecydowanie mniej linieją. Poznajmy najpopularniejsze rasy psów z włosami.
Źródło: https://dogproject.pl/psy-z-wlosami
Shih tzu
Shih Tzu to długowłosy, krępy, mały pies, który występuje w różnych kolorach. Poruszają się arogancko z ogonami uniesionymi za plecami. Dorosły Shih Tzu powinien mieć nie więcej niż 27 cm wzrostu i ważyć od 4,5 do 7,5 kg. Shih Tzu to kochający, zabawny i inteligentny pies. Rasa jest niezależna i zarezerwowana dla obcych. Uwielbiają się uczyć i sprawiać przyjemność, choć mogą być uparci. Czasami wydaje się, że niektóre zadania to dla nich za dużo. Cierpliwość i konsekwencja sprawią, że będą posłusznymi psami.
Yorkshire terrier
To bardzo odważne, energiczne i bardzo inteligentne zwierzęta. Włosy Yorków ze względu na swój szczególny charakter wymagają szczególnej pielęgnacji i regularnych kąpieli – co należy robić przynajmniej raz w miesiącu. Ich włosy są podobne do włosów ludzkich, ale pH skóry jest inne. Z tego powodu nie należy kąpać psa rasy Yorkshire terrier ludzkim szamponem. Miękkie, lśniące włosy wymagają regularnego podcinania co kilka miesięcy.
Maltańczyk
Zastanawiając się nad wyborem rasy psa z włosami warto zwrócić uwagę na białe maltańczyki. Ich włosy mogą imponująco rosnąć, a ponadto są jedwabiste, miękkie, przyjemne w dotyku i lśniące. Standard rasy nie pozwala na kręcone lub falowane włosy. Maltańczyki to psy które uwielbiają aktywność, czy to spacer, czy zabawa w domu. Są inteligentnymi psami i szybko się uczą. Zdecydowanie warto zaplanować swój czas, na regularną zabawę, ponieważ znudzone maltańczyki mogą wyrządzić szkody w domu.
Bolończyk
Mały pies podobny do maltańczyka, posiadający kręcone lub falujące włosy. Ma muskularne ciało i białe umaszczenie, która zakrywa głowę i inne części ciała. Włosy bolończyka mogą się plątać i wymagać codziennej pielęgnacji, ze szczególnym uwzględnieniem brzucha, za uszami i na nogach. Ponieważ te psy nie linieją, należy je regularnie wyczesywać.
Pudel
Proporcje ciała wszystkich pudli są harmonijne. Tułów prosty i zakończony wysokim ogonem. Głowa jest średniej wielkości, a kufa długa. Uszy pudla są zaokrąglone na końcu, opadające i dość długie. Chód pudla jest sprężysty, wręcz taneczny, co potęguje lekkość sylwetki. Pudle występują w różnych kolorach, ale dozwolone jest tylko jednokolorowe umaszczenie. Pudle to zdrowe i długowieczne psy. Pudle w wieku 18-20 lat nie są wyjątkiem.
Samojed
Samoyed to jedna z najstarszych ras hodowlanych. Zwierzęta te zyskały sympatię dzięki swojemu niezwykłemu wyglądowi i bardzo przyjaznym usposobieniu. Optymalna wysokość w kłębie dorosłego osobnika wynosi 57-60 cm dla samców i 53-56 cm dla samic. Normalna waga to 20-30 kg (pies) i 15-22 kg (suka). Pielęgnacja Samoyeda jest stosunkowo łatwa. Gęste włosy należy czesać co kilka dni oraz codziennie w okresie linienia. W okresie letnim należy zadbać o ochronę swojego zwierzaka przed pasożytami.
Amstaff
Amstaffy to bardzo inteligentne psy, które szybko uczą się nowych sztuczek i współpracy z właścicielami. Są jednak bardzo uparte i samodzielne, dlatego warto włożyć w ich szkolenie sporo wysiłku – w przeciwnym razie nie będą chętne do wykonywania poleceń. Amstaffy są bardzo przyjazne i bardzo lojalne wobec swoich właścicieli.
Chow Chow
Chow chowy są krótkowłose lub długowłose. Odmiany długowłose są bardziej wymagające w pielęgnacji niż krótkowłose. Pierwszy typ, czyli sierść długa, charakteryzuje się dużą gęstością oraz połączeniem włosów o odmiennej strukturze. Z kolei drugi typ, do którego zalicza się chow-chow krótkowłosy, odznacza się sierścią o pluszowej strukturze, bez szorstkiego włosa, dochodzącą do zaledwie 4 cm. Czesanie psa rasy chow-chow jest nie lada wyzwaniem, szczególnie w wieku szczenięcym, gdy futro ulega wymianie, a zaniedbanie jego usuwania może skutkować wystąpieniem stanów zapalnych skóry.
Jak pielęgnować włosy u psów?
Pielęgnacja psa posiadającego włosy obejmuje nie tylko codzienne szczotkowanie, ale także kąpiel. Częstotliwość kąpieli jest sprawą osobistą. Nawet comiesięczna kąpiel jest wymagana, jeśli pies ubrudzi się podczas chodzenia. Wychodzimy z założenia, że kąpanie psa powinno odbywać się w miarę potrzeb. Średnio możesz kąpać psa co 3-6 miesięcy. Pamiętaj jednak, że zbyt częste kąpanie psa może uszkodzić barierę ochronną skóry. W rezultacie istnieje większa skłonność do podrażnień i chorób.