W ostatnim czasie bardziej popularna stała się pokrzywa, zwłaszcza różne napary i kosmetyki. Szczególną sympatię zyskała wśród osób, które bardzo dużą uwagę przykładają do wyglądu włosów. Stało się tak za sprawą efektów, jakie możemy uzyskać, stosując tę roślinę czy to w postaci naparów, czy też soków. Jaki wpływ ma pokrzywa na włosy? Otóż pokrzywa ma bardzo dużo witamin oraz składników mineralnych, które pomagają podczas chorób skóry głowy, czy do wzmocnienia włosów.
Witaminy zawarte w pokrzywie
Nie każdy wie, ale pokrzywa, którą wielu z nas uważa za chwast ma tak naprawdę bardzo dużo witamin. Witaminy w niej zawarte poza wzmocnieniem oraz nadaniem blasku włosom, wspomagają szybki wzrost oraz zmniejszają wypadanie włosów, a także regulują wydzielanie sebum i pomagają w walce z łupieżem. Pokrzywa ma sobie m.in.:
- witaminę A
- witaminę C
- witaminę E
- witaminę K
- witaminę B2
- witaminę B5
Składniki mineralne w pokrzywie
Poza licznymi witaminami, które wspomagają cebulki włosowe, w pokrzywie znajduje się również bardzo dużo składników mineralnych. Składniki mineralne mają znaczący wpływ w pokrzywie na włosy, a są to np. wspomaganie odbudowy kosmyków, zapobieganie wypadaniu włosów, czy wzmacniają włosy. Pokrzywa zawiera takie składniki mineralne jak:
- magnez
- wapń
- potas
- krzem
- siarka
- fosfor
- miedź
- żelazo
- mangan
Kiedy zacząć stosowanie pokrzywy na włosy?
Pokrzywę na włosy można tak naprawdę stosować cały czas. Szczególną sympatię wzbudzi ona u osób ceniących sobie naturalne składniki, dzięki którym będą miały pewność, co stosują do pielęgnacji włosów. Rozpoczęcie stosowania pokrzywy na włosy powinny rozważyć osoby, które mają: silnie przetłuszczającą się skórę głowy; bardzo osłabione, cienkie włosy; łamliwe pasma oraz rozdwojone końcówki; nadmiernie wypadające włosy; świąd bądź zaczerwienienie skóry głowy mogące być reakcją alergiczną na jakiś składnik produktów do pielęgnacji głowy. Dodatkowo świetnie sprawdzi się u osób zmagających się z łupieżem, ale tylko jako napar lub sok z tego względu, że jest to przypadek choroby skóry głowy, który należy leczyć aptecznymi preparatami.
W przypadku, jeśli masz włosy w kolorze blond, musisz szczególnie uważać. Pokrzywa może nadać lekko zielonkawy odcień poszczególnym pasmom włosów lub przyciemnić je. Warto również zwrócić uwagę na to, czy po użytkowaniu pokrzywy kosmyki włosów nie są suche i szorstkie, ponieważ tak jak większość ziół pokrzywa może sprawić, że utracisz wilgoć w pasmach włosów.
Herbata z pokrzywy
Herbata z pokrzywy jest jednym z lepszych sposobów dbania o włosy i nie tylko. Picie herbaty z pokrzywy na włosy wpłynie bardzo pozytywnie nie tylko na wygląd i kondycję twoich włosów, ale także na cały organizm. Przeciwdziała ona osłabieniom oraz anemii, wpływa na rozwój czerwonych krwinek, obniża poziom cukru we krwi, a także pomaga pozbyć się zatrzymanego nadmiaru wody z organizmu.
Szczegółowe informacje, o herbacie z pokrzywy: https://kawaczyherbata.pl/herbata-z-pokrzywyPłukanka
Płukanka z pokrzywy na włosy jest kolejną świetną propozycją wykorzystania tej rośliny. Aby wykonać taką płukankę, będziesz potrzebować 8 torebek herbaty lub 4 łyżki suszu, które następnie należy zaparzyć wokoło litrze gorącej wody. Napar należy odstawić, tak aby dobrze się przygotował. Włosy myjemy po to, aby ostudzoną i odcedzoną płukanką spłukać włosy. Efekty zauważalne są już po pierwszym użyciu.
Wcierka
Kolejną propozycją, w której wykorzystana zostanie pokrzywa na włosy, jest przygotowanie wcierki. Do zrobienia wcierki potrzebujesz jedynie 2 łyżeczki suszu, które musisz zagotować w 500 ml wody. Taki napar gotujemy przez około 20 min, po to, aby odstawić go do ostygnięcia. Odsączoną wcierkę nanosimy na czystą skórę głowy i delikatnie wmasowujemy. Pozostawiamy wcierkę na 45 min. Po upływie czasu wszystko spłukujemy ciepłą, ale nie gorącą wodą.
Podsumowanie
Jak możemy zauważyć, pokrzywa na włosy ma naprawdę wiele właściwości leczniczych, ale także możemy jej używać w 3 różnych wariantach. Każdy z wariantów przynosi efekty, ale najszybciej możemy ujrzeć je stosując płukankę oraz wcierkę.
Źródła:
https://urodamemo.pl
https://fit-uroda.pl
https://urodatopasja.pl