Jak olej migdałowy wpływa na włosy?
Obecnie coraz większą popularnością cieszą się produkty naturalne, w tym oleje roślinne. Jednym z najbardziej popularnych jest olej migdałowy na włosy. Jakie ma działanie? Jak wpływa na włosy? Ma on szerokie spektrum zastosowań, o których dowiesz się w tym artykule.
Co musisz wiedzieć o oleju migdałowym
Olej ten pozyskuje się z migdałów drzewa migdałowca. Jest tłoczony na zimno. Istnieje odmiana słodka oraz gorzka. Przez zawartość pewnych substancji w drugiej z nich, nie jest ona stosowana w przemyśle kosmetycznym, ale jest za to wykorzystywana w cukiernictwie. Znany portal https://glodnapolka.pl/ oferuje informacje o potrawach, które mogą również wpływać na jakość włosów. Drzewo migdałowca naturalnie występuje w Azji i Afryce, ale obecnie także jest uprawiane w Europie.
Dlaczego warto stosować olej migdałowy?
Istnieje kilka powodów przemawiających za tym, że olej ten wpływa dobroczynnie na stan naszych włosów:
- w składzie znajdziemy wiele cennych witamin i minerałów, takich jak: kwas linolowy, kwas oleinowy, witaminy A, D, B i E, magnez, fosfor i potas,
- ma bardzo lekką, przyjemną konsystencję i nie zostawia tłustej warstwy,
- szybko się wchłania i delikatnie pachnie,
- jest silnym, naturalnym emolientem – oznacza to, że zapobiega nadmiernej utracie wody z łodygi włosa, zapewniając nawilżenie i natłuszczenie,
- chroni przed zniszczeniami,
- wzmacnia, odżywia i wygładza włosy,
- może wspomagać leczenie chorób takich jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry,
- mogą go stosować alergicy i posiadacze skóry wrażliwej,
- ułatwia rozczesywanie włosów i stylizację,
- jako naturalny dodatek w składzie, wzbogaca skład masek do włosów.
Jaki olej migdałowy wybrać do stosowania na włosy?
Olej ze słodkich migdałów jest bardzo łatwo dostępny w większości drogerii, a najlepiej kupować go w sklepach ekologicznych. Warto zwrócić uwagę na to, żeby produkt znajdował się w ciemnej, szklanej butelce, co utrzyma jego właściwości na dłużej. Spośród dostępnych rodzajów oleju najlepiej szukać nierafinowany, tłoczony na zimno. Da on bowiem zadowalające efekty oraz ma lepszy skład. Warto zwrócić uwagę na czysty olej migdałowy, choć są także dostępne różne mieszanki do poszczególnych rodzajów włosów.
Do jakiego typu włosów jest przeznaczony olej migdałowy?
Ma on szerokie zastosowanie i jest dosyć uniwersalny. Każdy może go stosować, na pewno nie pogorszy stanu włosów i skóry. Najlepiej jednak olej ze słodkich migdałów wpływa na włosy średnioporowate, a więc najczęściej występujący typ pod względem porowatości.
Jak stosować olej migdałowy na włosy?
Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszy się olejowanie. Wystarczy zatem nałożyć olej na włosy (ewentualnie na skórę głowy) przed myciem. Można też zostawić go na włosach na noc. Jeśli posiadasz włosy o wysokiej porowatości, dobrze będzie nałożyć olej ze słodkich migdałów na wilgotne włosy. Zamiast tego można uprzednio zaaplikować odżywkę lub lekką maskę.
Olej migdałowy może być stosowany również jako wcierka. Przy jego użyciu warto wykonywać kilkunastominutowy masaż skóry głowy, który wspomoże walkę z wypadającymi włosami, pobudzi ich wzrost oraz poprawi ukrwienie cebulek.
Można także wykonać domową maskę na włosy z wykorzystaniem oleju migdałowego. Należy wymieszać olej z żółtkiem i nałożyć na włosy na 30 minut, a następnie zmyć.
Najlepszym sposobem na zmywanie produktu będzie nałożenie odżywki, aby doszło do emulgowania. Znacznie ułatwi to zmycie oleju z włosów.
Przeciwwskazania do stosowania oleju migdałowego na włosy
Jedynym aspektem, który nie pozwala na stosowanie tego oleju jest uczulenie na migdały lub orzechy. Nie może on być aplikowany na włosy, a w szczególności na skórę włosy. Warto uprzednio wykonać próbę uczuleniową w mało widocznym miejscu na skórze.
Jak możemy zauważyć, stosowanie oleju migdałowego na włosy (i nie tylko) przynosi wiele korzyści. Dostarcza wiele wartościowych składników, odżywia, nawilża, wygładza i odbudowuje strukturę włosa. Warto pamiętać, żeby wybierać olej nierafinowany, tłoczono na zimno. Ponadto, należy przechowywać go w chłodnym, zacienionym miejscu i odpowiednio zmywać.
Źródła: